Hakkımızda

Merhaba ben Sena
Üzerine titrediğim iki evlat ve bir de markam Fermenteana ile birlikte üç çocuk annesiyim:))1999 yılında , EGE ÜNİVERSİTESİ FEN FAKÜLTESİ BİYOLOJİ/Mikrobiyoloji bölümünden mezun oldum. Uzun yıllar ilaç firmalarında çalışsam da yaptığım iş beni manevi anlamda mutlu etmeye yetmiyordu.
Sağlıklı bir bedene sahip olup , sağlıkla yaş almak gün boyu yaptığımız seçimlerden geçiyor.Buna inandığım için kızımın doğumuyla birlikte fermente gıdalara mutfağımda daha fazla yer vermeye başladım..Yaptığım araştırmalar sonucunda fermantasyonun büyüleyici dünyasında gezinirken yolum KOMBUCHA ile kesişti..Başlangıçta kendimiz için ürettiğim Kombuçayı, bana ve aileme çok iyi geldi.
Üretim aşamasında yaşadığım heyecan, bana önceki iş hayatımda bulamadığım manevi hazzı ve mutluluğu tattırdı.Bununla beraber, yakın çevremden aldığım güzel geri dönüşler ile heyecanım katlanarak arttı. Sanırım yıllardır içimdeki o boşluğu, varoluş amacımı bulmuştum .Ürettiklerimle, paylastıklarımla “BİRİLERİNE İYİ GELMEK”ti benim varoluş amacım! Eğer yaptığımız şeyin doğru olduğuna inanıyorsak, içimizden yükselen ses, bizi durduramıyor ve gereken adımları atmak için itici güç oluyor.

Günümüzden 2500 yıl önce “Besinler ilacınız, ilacınız besininiz olsun” diyen Hipokrat’ın sesi kulaklarımda, kızım kucağımda, kendimi Çeşme Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nün kapısında buldum. İşte bu büyük heyecanla, Fermenteana markasının ilk tohumlarını Alaçatı ‘da atmış oldum.
“Fermenteana” markası adı altında kombucha üretimimiz 2020 yılından beri Kocaeli’ nde devam ediyor. Her bir şişemiz, ilk günkü heyecanla bir anne titizliğiyle , bir mikrobiyolog hassasiyetiyle üretiliyor.
Geçmisten günümüze kadar gelmiş bu şifa dolu kadim içeceğin her gün daha çok kişiye ulaşması için keyifle çalışıyoruz .
Henüz tanışmadıysak bir gün size de iyi gelebilmek dileğiyle…

Mikrobiyolog

Sena İmani

Fermenteana Kombuchalar, pastörize edilmez ve bu sebeple canlılık şişede devam eder. Şişe içerisinde görülebilen tortu ve iplikçikler canlılığın göstergesidir. Süzerek ya da süzmeden tüketilebilir.

Mevsimine Uygun Malzemeler

Hiçbir katkı maddesi ve koruyucu içermez.

Ürün İçeriği

Üretimde mevsiminde taze bitki ve baharatlar kullanılır.

Kombucha Çeşitlerimiz