Kombucha'nın Tarihi

  • Kombu çayı günümüzde sağlıklı yaşam farkındalığımızın artmasıyla birlikte popüler bir içecek trendi olsa da aslında düzenli olarak tükettiğimiz pek çok içecekten daha uzun süredir var. Öyle ki bu içeceğin arkasında ikibin yıllık gelenek ve yıllardır tüketen topluluklar olduğunu görüyoruz.Kombu çayının ilk olarak nereden çıktığı ile ilgili çeşitli rivayetler bulunsa da diğer fermente içecek ve yiyeceklerde olduğu gibi tam olarak bilinen kesin bir bilgi yok.
  • Kombuçayı’nın en çok bilinen hikayelerinden biri binlerce yıl öncesinde Çin ‘deki Quin Hanedanlığına M.Ö.221 dayanmaktadır.İmparator Quin Shi Huanqdi ‘nin Kombuçayı ilk yapan ve içen kişi olduğu söylenir.Çinlilerin çaya , fermantasyona ve “uzun ömür iksirleri” arayışlarına olan merakları düşünüldüğünde Kombuçayını ilk onların keşfetmeleri hiç de şaşırtıcı olmaz.
  • Bir başka rivayete göre ise Kore’li bir doktor olan Dr.Kombu ‘nun ölüm döşeğindeki Japon İmparatoru İnyoko’yu bu çay ile tedavi edip iyileştirmesidir.İmparatorun düzenli kullabdıpı bu çayla şifa bulması büyük yankı uyandırmış ve bu çaya Dr.Kombu nun çayı anlamına gelen KOMBU-CHA (KOMBU-ÇAY) denilmiştir.
  • Asya’dan gelen bilgiler yetersiz olsa da Kombucha nın muhtemelen İpek Yolu üzerinden geldiği belki de M.S.1200de Asya nın çoğunu fethederken
  • Cengizhan ve ordularının seyahat şişelerinde enerji vermesi amacıyla Kombucha bulunduğu düşünülüyor.
  • Rus efsanelerine göre 1980 lerin Çernobil faciasında yakın şehirleri haftalarca aylarca korkunç radyasyona maruz kalmıştı fakat Dr.lar ve bilimadamları o bölgede bir grup insanın radyasyonda etkilenmediğini farkettiler.Bu insanları araştırdıklarında Kombu çayı düzenli tüketenlerin radyasyondan etkilenmediğini gördüler. 20.yy ın ilk yarısında Rusya ve Almanya da Kombu çayının olası sağlık yararları üzerine yoğun bilimsel araştırmalar yapılmış.Bu araştırmalar artmakta olan kanser vakaları için çare bulmak amacı ile yapılmaktaydı. Rus bilim insanları ülkesinin bazı bölgelerinde kanser vakalarının görülmediğini keşfetti.Daha sonra bu bölgelerde bulunan insanların ortak özelliklerinin düzenli olarak (tea kvass) Kombu çayı tüketmek olduğunu görmüşler .
  • Asya’dan gelen bilgiler yetersiz olsa da Kombucha nın muhtemelen İpek Yolu üzerinden geldiği belki de M.S.1200de Asya nın çoğunu fethederken
  • Cengizhan ve ordularının seyahat şişelerinde enerji vermesi amacıyla Kombucha bulunduğu düşünülüyor.
  • Rus efsanelerine göre 1980 lerin Çernobil faciasında yakın şehirleri haftalarca aylarca korkunç radyasyona maruz kalmıştı fakat Dr.lar ve bilimadamları o bölgede bir grup insanın radyasyonda etkilenmediğini farkettiler.Bu insanları araştırdıklarında Kombu çayı düzenli tüketenlerin radyasyondan etkilenmediğini gördüler. 20.yy ın ilk yarısında Rusya ve Almanya da Kombu çayının olası sağlık yararları üzerine yoğun bilimsel araştırmalar yapılmış.Bu araştırmalar artmakta olan kanser vakaları için çare bulmak amacı ile yapılmaktaydı. Rus bilim insanları ülkesinin bazı bölgelerinde kanser vakalarının görülmediğini keşfetti.Daha sonra bu bölgelerde bulunan insanların ortak özelliklerinin düzenli olarak (tea kvass) Kombu çayı tüketmek olduğunu görmüşler.